Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Новиот Viper ќе има мотор од 8,7 литри - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Новиот Viper ќе има мотор од 8,7 литри
31.10.2011

Шефот на Fiat и на Chrysler, Серџо Маркионе истакна дека не се откажува од модерната американска спортска икона Dodge Viper и неговите тврдења ќе се потврдат официјално дури за две години.

dodge-viper-testira-1-2011-1

Од Chrysler и од Dodge најавуваат дека новата генерација на Viper пристигнува во 2013 година и дека нема да се откаже од култниот V10 мотор кој во новајлијата ќе има зафатнина од 8,7 литри.

Моторот е создаден на основата на 8.4 литарскиот V10 којшто ја задвижуваше последната генерација на Viper, но за разлика од него новиот мотор ќе има значително пониска потрошувачка. Како да е тоа важно за еден Viper.

Нема информација за технологијата што ќе ја користата инженерите каој новиот мотор, но се наведува дека тука прсти ќе вмешаат и европските колеги. Затоа моторот ќе биде значително помоќен, а поштедлив.

Инженерите од Европа ќе имат и полни раце работа со дотерување на шасијата, за подобро однесување на пат и скротување на моќната коњица која вртежниот момент ќе го испраќа на задна оска.

Што се однесува до моќноста на моторот се спомнува граница од 600 коњски сили доволни за Viper да се претвори во најмоќниот американски автомобил на сите времиња којшто се произведувал сериски.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat