Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Nuccio за 100 години Bertone - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Nuccio за 100 години Bertone
27.02.2012

Bertone, славното италијанско дизајнерско студио во чија состав работи и каросерија годинава прославува 100 години постоење и во чест на јубилејот најавува нов концепт наречен Nuccio.

bertone-nuccio-1-2012-1

Името доаѓа од славниот дизајнер и тркач Giuseppe Bertone (1914 – 1997) кого цел свет го познава под надимакот Nuccio, или Нучо Бертоне, кој после Втората светска војна го превзема малиот бизнис на својот татко и од скромна каросериска работилница создава дизајнерки маг.

Концептот на спортски автомобил носи елементи кои ја прославиле дизајнерската куќа и нејзините креации. Автомобилот со централно поставен мотор е создаден во стилот на креациите на Bertone од 1970-те и 1980-те години кога компанијата го достигнува врвот на својот успех.

Од Bertone не сокриваат дека концептот Nuccio, долг 4,8 m, широк 1,95 m, висок 1,22 m и со меѓуоскино растојание од 2,6 m влече дизајнерски елементи од модели како Alfa Romeo Carabo од 1968, Lancia Stratos Zero од 1970, Lаmborghini Countach од 1971 и Lamborghini Bravo од 1974.

Концептот Betrone Nuccio, носи централно поставен V8 од 4.3 литри и 480 КС и ќе биде официјално претставен на салонот во Женева, а потоа следи прикажувањето на салоните во Пекинг и Торино.

 

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat