Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Објавен каталогот за новата S Класа - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Објавен каталогот за новата S Класа
14.05.2013

Еден ден пред официјално најавената светска премиера се појавува каталогот на новата генерација на Mercedes S Класа од каде можат да се дознаат низа детали пред моделот да се појави во јавност.

mercedes-s-klasa-katalog-1-2013-1

До сега во неколку наврати преку шпијунски фотографии беше откриен ликот на S Класа заедно со внатрешноста. А сега ги дознаваме и димензиите и дел од движечката сила на знаменосецот на Mercedes.

Основниот модел е S350 BlueTEC кој користи 3.0 литарски V6 дизел способен да генерира 258 КС и 602 Nm доволни за спринт до 100 km/h за 6,8 секунди и максимални 250 km/h.

Најмоќната изведба е S500 која користи 4.7 литарски V8 турбо бензинец навиен да ослободува 455 КС и 700 Nm. Тие на колосот му овозможуваат спринт до 100 km/h за едвај 4,8 секудни и максимални ограничени 250 km/h.

Најекономичен е S400 Hybrid кој користи V6 бензинец спарен со електромотор со вкупна моќност од 306 КС и 370 Nm. Вака опремен S400 лови темпо 100 за 6,8 секунди и оди до максимални 250 km/h. Просечната потрошувачка не е наведена.

Димензиите на новата S Класа во должина мерат 5.116 mm, во ширина 1.899 mm и во висина 1.496 mm. Тие откриваат дека новата лимузина нараснала во должина за 20 mm, во ширина за 28 mm, а е пониска за 20 mm од претходникот.

Меѓуоскиното растојание е растегнато на 3.035 mm, а во понуда ќе има и долга варијанта која расте до 5.246 mm и ги задржува ширината и висината како обичниот модел. Повеќе детали по утрешната светска премиера.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat