Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Обновен пикапот на Toyota - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Обновен пикапот на Toyota
25.07.2011

Најпродаваниот пикап во Европа, Toyota Hilux кој држи безмалку 25% од пазарот во својот сегмент добива големо освежување за моделската година 2012 со цел да остане избор број еден.

toyota-hilux-1-2011-1

Освежувањето се однесува на предницата, односно од носачот - А кон напред. Нови се хаубата, маската, светлата и предниот браник. Нови се и предните, но и задните крила кои го разубавуваат профилот заедно со редизајнираните челични и леснометални бандажи од 15 и 17 инчи.

Внатре нов е горниот дел на арматурата кој зедно со новата централна конзола допринесуваат за поголема просторност, додека новите бои и поквалитетните материјали даваат свежина на кабината.

Голема новина е централниот екран од течни кристали остелив на допир кој во дијагонала мери 6,1 инчи и овозможува лесно претставување и читање на значајните информации и параметри.

Под хауба на обновениот работник на Toyota брмчат 3.0 литарскиот D-4D со нов филтер за честички чад и иста моќност од 171 КС. Помалиот 2.5 литарски D-4D минал низ фаза на подобрување и сега испорачува 24 КС повеќе.

Од Toyota сметаат дека токму 2.5 литарецот е вистинскиот избор за Hilux бидејќи сега испорачува 144 КС при 3.600 врт/мин и максимален вртежен момент од 343 Nm при 2.000 врт/мин. Со него Hilux во просек троши 7,3 L/100 km.

Понудата како и до сега ја сочинуваат три типа на кабина и товарен простор и погон само на задни или на сите четири тркала каде се вградува и редуктор и има опција за заклучување на задниот диференцијал.

Така Hilux станува незапирлив на терен. Кока ќе стартува коммерцијализацијата на Hilux за 2012 сеуште не се знае, но се очекува таа да се случи пред крајот на годината.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat