Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Oд Ferrari во Fiat и Chrysler - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Oд Ferrari во Fiat и Chrysler
25.11.2011

Да се симнеш од Ferrari и да влезеш во Fiat или Chrysler се чини како да си деградиран, но на тоа така не гледа 63 годишниот шеф на дизајн на алијансата Fiat-Chrysler, Лоренцо Рамачоти.

lorenzzo-ramaciotti-1-2011-1

Поранешниот дизајнер на славното студио Pininfarina кој работел на проекти како Ferrari 360 Modena, Ferrari 550 Maranelo и Ferrari 612 Scaglietti иако во поодмината доба се нафатил да го смени ликот на Chrysler и на Lancia.

Имено Рамачоти заминал во пензија во 2005 година по две децении работа во Pininfarina, но само по две години мирување добил покана од Серџо Маркионе да стане шеф на дизајн на Fiat-Chrysler.

Неговата примарна цел била унифицирање на дизајнот на моделите на Chrysler и на Lancia така да можат да им се допаднат на купувачите од двете страни на Атлантикот, а единствената разлика да биде менувањето на беџовите.

Целта сеуште не е постигната, но првиот обид е направен со Chrysler 300 и со Lancia Thema. Иако линиите на каросеријата се исти има разлики како што се предната маска и браникот.

Сепак, според одговорните во алијансата обидот е успешен и унифицирањето продолжува со следните модели. На тој начин ќе се намалат трошоците и ќе се зголемат продажбите.

Секако Рамачоти е свесен за разликите кои постојат и нема автократски став кога е во прашање една креативна работа каква што е дизајнирањето на автомобили. Тој вели дека дизајнерите на Chrysler и на Lancia сеуште имаат одврзани раце, а негова работа е само да ги потстрекне да се насочат во вистински правец.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat