Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Opel Astra седан со лик на купе - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Opel Astra седан со лик на купе
12.06.2012

По хечбекот со пет врати, комбито и купето со три врaти пристигнува и четвртата каросериска варијанта на Opel Astra која е седан со нагласен стил што се сокрива во линија на купе со четири врати.

opel-astra-sedan-1-2012-1

Светската премиера е закажана за салонот во Москва во месец август бидејќи се очекува пазарот во Русија да биде најголем за седанот на Astra. Продажбите ќе бидат на селективни пазари низ Европа.

Така први, покрај Русија, ќе ја добијат купувачите во Шпанија, Германија и во државите од Источна Европа кои се најголемите љубители на седани од компактната класа заради просторот во кабината и големиот багажник.

Opel Astra седан е развлечена на 4.658 mm, широка е 1.814 mm, висока е 1.476 mm и има меѓуоскино растојание од 2.685 mm, додека волуменот на багажникот изнесува 460 литри или 90 литри повеќе од хечбекот со пет врати.

Со соборени потпирачи на задната клупа волуменот на багажникот се зголемува на сериозни 1.010 литри и значително се подобрува искористливоста, иако заради обликот на седан постои ограничување. Затоа кој сака повеќе тука е Astra Sports Tourer.

Погонот доаѓа од три дизели и четири бензинци. Врвот на понудата е турбо бензинецот од 1.6 литари кој испорачува 180 КС, а кај дизелите 1.7 литарскиот CDTi со 130 КС. Дизелот се нуди и во верзија со 110 КС.

Сепак, најмногу се очекува купувачите да се свртат кон 1.3 CDTi со 95 КС и кон бензинецот од 1.4 литри со турбо натполнење и 120 КС. Основниот бензинец од 1.4 литри нуди 100 КС, а во понуда е и турбото 1.4 од 140 КС.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat