Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Opel има нов мотор - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Opel има нов мотор
16.05.2012

Уште еден бисер во моторната понуда на Opel која во изминатите неколку години комплетно е обновена со акцент на турбо бензинци со директно вшприцување на горивото и помала зафатнина.

opel-1.6-sidi-1-2012-1

Најновиот изданок на семејството Ecotec носи ознака 1.6 SIDI кратенка од Spark Ingnition Direct Injection, или, палење на смешата со свеќичка и директно вшприцување на горивото.

Премно технички детали за моторот сеуште не се откриваат. Се знае дека ќе се произведува во фабриката на Opel во Унгарија и дека нуди течно забрзување, голема моќ на повлекување, ниско ниво на бучава и ниска потрошувачка.

Максималниот вртежен момент на 1.6 литарецот спарен со систем Start&Stop е 300 Nm расположиви при ниски 1.700 врт/мин, а максималната моќност од 200 КС ја остварува на ниски 4.700 врт/мин.

Инженерите откриваат дека акцентот бил ставен на добивање на голем вртежен момент при ниски вртежи. Нема информација дали вртежниот момент ја задржува најголемата вредност во поширок дијапазон од работното подрачје на моторот.

Истото важи и за најголемата вредност на моќноста која се остварува на релативно ниски вртежи, но постои веројатност дека ја задржува во рамна линија до номиналното работно подрачје на еден бензинец од околу 6.000 врт/мин.

„Нашиот нов 1.6 литарец е првиот од низата на три мотори од новата генерација  кои Opel ќе ги лансира во следните 12 месеци и е вистински џин во поглед на испорака на вртежен момент со течно и тивко развивање на моќноста,” истакнува шефот на Opel, Карл-Фридрих Штраке.

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat