Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Отиде Eleаnor за 1 милион долари - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Отиде Eleаnor за 1 милион долари
22.05.2013

Класиката Ford Mustang од 1967 година која под името Eleanor заедно со Николас Кејџ играше главна ролја во филмот „Gone in 60 Seconds” е продадена на аукција за цена од рамно 1 милион долари.

ford-mustang-eleanor-1-2013-1

Интересна е историјата на овој култен автомобил кој за потребите на снимање на филмот е изработен во 12 примероци. Задолжен за специјалната подготовка на класичниот Ford Mustang во Eleanor била работилницата Cinema Vehicle Services.

Дизајнот е на Чип Фуз, а од сите 12 примероци само три имале мотор. Два од тие три примероци биле искршени за време на снимањето на филмот, за на крај да остане само еден еднствен примерок кого во филмот го вози Николас Кејџ.

Доработениот Ford Mustang претворен во заводливата Eleanor пакува V8 со 400 КС, а стравичното забрзување го гарантира вградениот систем Nitro. Менувачот е рачен со четири степени на пренос. Уникатните бандажи од 17 инчи се обуени во гуми Goodyear Eagle F1.  

Истиот примерок на Eleanor се наоѓа и на плакатите и на рекламните спотови на филмот и поседува сертификат за автентичност со кого му е продаден на за сега анонимниот купувач.

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat