Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Откриен спортскиот кросовер на Jaguar - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Откриен спортскиот кросовер на Jaguar
10.09.2013

Првиот кросовер во историјата на традиционалната британска марка носи сосема нова и технички напредна архитектура на шасијата комплетно изработена од алуминиум и е претставен како концепт.

jaguar-c-x17-koncept-1-2013-1

Jaguar C-X17 е изграден околу првиот алуминиумски монокок во сегментот со кодна ознакат iQ[Al] и  целта е да биде најнапредниот, најефикасниот и најрафинираниот спортски кросовер во сегментот.

Идејата на раководството на Jaguar при креирање на C-X17 е да се обезбедат најдобрите перформанси, вклучувајќи го и телефонот и да се обезбеди ниска емисија на СО2 од помалку од 100 g/km.

Под хауба ќе работат четири цилиндрични турбо мотори. Станува збор за модернизирани изведби на моторите кои работат во Range Rover Evoque.

Врвот од понудата ќе го претставува V6 со турбо натполнење и моќност од околу 340 КС. Големата моќност, лесната каросерија и ниското тежиште ќе му овозможат на C-X17 да биде репер во класата.

Кабината е опремена со тркачки кади и за патниците одзади. Квалитетните материјали и современи играчки го поставуваат C-X17 во класа за себе. Но, дали сето тоа а издржано ќе покаже времето.

До тогаш останува само да уживаме во фотографиите од колосот на Jaguar долг 4.718 mm, широк 1.959 и висок 1.649 mm, со меѓуоскино растојание од 2.905 mm и клиренс од 213 mm.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat