Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Откриена е седмата генерација на Golf GTI - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Откриена е седмата генерација на Golf GTI
01.03.2013

По првичните официјални фотографии и детали за новиот Golf GTI на крајот на септември минатата година Volkswagen молчеше за лутиот компакт се до сега кога се чека неговата светска премиера.

volkswagen-golf-gti-1-2013-1

VW ги дополнува информациите пред големото откривање на салонот во Женева. Како што беше најавено при претставувањето на концептот чиј стил се повторува и кај серискиот модел во игра се две верзии: Golf GTI и Golf GTI Performance.

Моторот е ист, но во Golf GTI остварува 220 КС меѓу 4.500 и 6.200 врт/мин и 350 Nm меѓу 1.500 и 4.400 врт/мин, а во Golf GTI Performance 230 КС меѓу 4.700 и 6.200 врт/мин и 350 Nm меѓу 1.500 и 4.600 врт/мин.

Спринтот до 100 km/h е 6,5, односно 6,4 секунди, а максимумот 246 km/h, односно 250 km/h. Погонот е напред, а менувачите без оглед дали е рачен или со две спојки DSG имаат шест степени на пренос.

Golf GTI Performance сериски доаѓа со самозаклучувачки диференцијал. И двете верзии се опремени со систем Старт/Стоп кој помага да се достигне норма Euro 6 и да се оствари просечна потрошувачка од 6 l/100 km.

Golf GTI го сопираат вентилирачки дискови напред од 312x25 mm напред и полни дискови 300x12 mm назад. GTI Performance добива вентилирачки дискови 340x30 mm напред и полни дискови 310x22 mm назад.

Стартот на продажбите во Германија е закажан за март по цена од 28.500 евра, додека останатите пазари во Европа ќе го добијат во месец мај.   

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat