Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Отворена фабриката на Fiat во Србија - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Отворена фабриката на Fiat во Србија
17.04.2012

Премиерот на Република Србија, Мирко Цветковиќ и претседателот на групацијата на Fiat, Серџо Маркионе свечено пред повече од 150 гости ја отворија фабриката на Fiat во Крагујевац.

fiat-500-l-salon-1-2012-1

Фабриката во Крагујевац во моментот е најмодерната фабрика на Fiat за производство на автомобили која е дело на заедничките напори на групацијата Fiat и на државата Србија со вредност од 1 милијарда евра.

Во своето излагање Серџо Маркионе истакна дека: „Напредната програма на Србија за модернизација содала динамична средина која привлекува странски инвеститори и за Fiat е голема привилегија што може да учествува во понатамошниот економски раст на државата.”

Масивната инвестиција и напорната работа во текот на изминатите три години на површина од 1,4 милиони квадратни метри кои ја вклучуваат и обиколната инфраструктура резултираа во градба направена според современа технологија.

Во Крагујевац ќе се произведува Fiat 500L, продолжената верзија на 500 која беше претставена во Женева, а првите примероци на пазарот ќе пристигнат кон крајот на годината.

Исто така до крајот на годината во фабриката ќе бидат вработени 2.400 запосленици од работници од инженери, а ќе бидат ангажирани и 1.000 добавувачи од земјата што гарантира силен економски напредок.

Откако работите ќе легнат од производните ленти ќе се симнуват по 200.000 примероци годишно.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat