Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Peugeot 308 R оди во серија - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Peugeot 308 R оди во серија
16.09.2013

Бесната изведба на новата генерација на Peugeot 308 ја носи буквата R како наставка на ознаката и кажува дека станува збор за сериозно навиен автомобил со моќност од сериозни 270 КС.

peugeot-308-r-crtez-1-2013-1

Моторот е земен на заем од купето RCZ-R кај кого инженерите од Peugeot Sport  од 1.6 литри зафатнина извлекле 270 КС и 330 Nm. Подеднакво впечатливо делува податокот за испорака на вртежниот момент меѓу 1.900 и 5.500 врт/мин.

Менувачот е рачен со 6 степени на пренос, а диференцијалот е Torsen и ја подобрува испорката на вртежен момент од предните погонски тркала кон подлогата за високо ниво на тракција.

Подвозјето доаѓа од светот на мотоспортот, носи стегнати пружини и амортизери и го поставува 308 R 26 mm поблиску до подлогата. Воедно ја зголемува трагата за 30 mm, а добива и сопирачки дискови од 380 mm.

Како забрзува и колку вози Peugeot 308 R сеуште не се знае бидејќи станува збор за концепт, но ако се суди по перформансите на RCZ-R тогаш сигурно е дека на конкурентите како Megane RS, Golf GTI и Focus ST ќе им зададе главоболки.

Peugeot 308 R сеуште е концепт, но судбината нема да му заврши на подиумот на светските автосалони. Се очекува да пристигне како сериски модел кон средина на следната година.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat