Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Pininfarina се откажува од производството - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Pininfarina се откажува од производството
13.10.2011

Финансиските проблеми во кои пливаат студиото и каросеријата на Pininfarina стануваат се поголеми и затоа славната италијанска куќа го скратува производството и останува само на дизајн.

pininfarina-ferrari-P4-5-1-2011-1

Жална вест за едно легендарно име кое се потпишува под дизајнот на секој модел на Ferrari од 1950 година до сега. Сепак, студиото не замира, а моделите на Ferrari ќе продолжат да го носат потписот на Pininfarina.

Што се однесува до производствените капацитети на каросеријата тие згаснуваат. Процедурата за задоволување на побарувањата на 127 работници колку што работеле во производството e веќе започната.

На овој начин Pininfarina ќе ги намали трошоците. Финансиските проблеми на Pininfarina не се од вчера. Првите сериозни загуби италијанската куќа ги претрпе во текот на 2006 и 2007 година.

Од 2009 година Pininfarina бара инвеститор или купувач којшто ќе ја извади фирмата од криза. До сега како потенцијални купувачи се јавиле Brilliance, Mahindra, Magna и други, но сеуште нема позитивни вести за Pininfarina.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat