Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Платформата на VW на продажба - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Платформата на VW на продажба
28.03.2012

Групацијата Volkswagen откако заврши со развој на модуларната платформа за автомобили со мотор поставен напред напречно дава индикации дека истата ќе може да се продава на други марки.

vw-mqb-presek-1-2012-1

Оваа идеја доаѓа од врвот на групацијата за што говори и членот на бордот на директори на Volkswagen, Михаел Махт, кој наведува дека во следните 2 до 3 години концернот ќе ја искористи платформата за новата генерација на модели.

Потоа платформата може да се сподели со конкурентите, односно да биде дадена на продавање на секој производител на автомобили што ќе ја побара, па така може да се случи повеќе марки да имаат модели со иста основа.

Ако се суди според информацијата што ја дава Махт платформата ќе биде на располагање од 2016 година, но најверојатно тоа е премногу блиску и може да создаде проблеми за VW на пазарот.

Најверојатно тоа ќе се случи од 2018 година, а дотогаш Volkswagen врз MQB - Modularer Querbaukasten, или модуларната платформа, ќе постави околу 6 милиони автомобили со беџот на VW, Audi, Seat и Skoda.

Платформата дозволува на неа да бидат поставени автомобили со големина од Audi A2 до VW Passat. MQB дозволува менување на параметрите како меѓусокино растојание, растојание меѓу задната оска и преклопот на задните седишта и менување на предните и задните превиси.

Првиот модел што ќе биде поставен на MQB е Audi A3, потоа следи седмата генерација на Golf која треба да биде премиерно претставена на салонот во Париз на есен.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat