Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Помоќна верзија за купето на Toyota и Subaru
05.12.2011

Навистина ќе беше штета доколку новото купе со погон на задна оска на Toyota и на Subaru останеше само на атмосферска верзија на 2.0 литарскиот Боксер мотор и остварените 200 коњски сили.

subaru-brz-2-2011-2

Ова значи дека следи и помоќна варијанта која, само неполна седмица од претставувањето на Toyota GT 86 и на Subaru BRZ, ја најавува главниот инженер за развој на проектот Тетсу Тада.

„Ќе има помоќна верзија на автомобилот,” наведува Тада за своето чедо на четири тркала и дополнува: „Во моментот специјалистите на тркачкото одделение на Toyota или TRD - Toyota Racing Developmen го тестираат автомобилот.”

Тада вели дека зголемувањето на моќноста е постигнато со помош на присилно полнење на моторот, но не наведува дали станува збор за турбо полнач или за механички компресор.

Како и да е моќноста би требало да порасне за околу 50 коњски сили што би се заокружило остварувањето на 2.0 литарскиот Боксер на 250 КС. Погонот останува на задна оска, а менувачот ќе биде мануелен со шест степени на пренос.

toyota-gt-86-2-2011-2

Тетсу Тада исто така наведува дека подвозјето е доволно масивно да се носи и со оваа моќност, но инженерите од TRD сепак развиваат спортско подвозје за помоќната верзија кое ќе се најде и во понудата кај послабата верзија.

Интересно во своето излагање Тада објави до сега необјавени податоци за перформансите на купеата со моќност од 200 КС. Имено сприентот до 100 km/h се случува за околу 6,8 секунди, а максималната брзина бележи 240 km/h.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat