Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Porsche Cajun доаѓа во 2013 - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Porsche Cajun доаѓа во 2013
20.10.2011

Официјалната информација која доаѓа од седиштетот на Porsche во Цуфенхаузен вели дека малечкиот брат на Cayenne кој ќе го носи името Cajun пристигнува на пазарот во Европа во 2013 година.

porsche-cajun-crtez-2-2011-1

Cajun ќе биде второто возило со зголемена проодност во понудата на Porsche, велат одговорните за односи со јавност. Тој ќе биде поставен на платформата на Audi Q5 која дополнително е модификувана за потребите на Cajun.

Производството ќе се одвива во модернизираните погони на фабриката на Porsche во германскиот град Лајпциг во која производителот неодамна инвестираше 500 милиони евра.

Porsche го опишува помалиот брат на Cayenne како лесен, удобен и со одлични динамички карактеристики со кои ќе им конкурира на BMW X3, Mercedes GLK, Audi Q5 и секако новиот Range Rover Evoque кој по стил најмногу му одговара.

Што се однесува до моторите од Porsche сеуште молчат, но се очекуваат турбо бензинци и дизели за кои веќе пишувавме. Секако во понуда ќе биде и хибридна верзија со бензинецот 2.0 TFSI и електромотор со 44 КС.

Цената би била на ниво на Range Rover Evoque со што се потврдуваат претпоставките дека таа ќе стартува од околу 40.000 евра.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat