Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Porsche Cajun ќе биде Macan - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Porsche Cajun ќе биде Macan
17.02.2012

Porsche открива нови информаци за своето мало спортско корисно возило кое кога ќе пристигне на пазарот нема да го носи до сега најавуваното име Cajun, туку ќе се нарекува Macan.

porsche-macan-skica-1-2012-1

Така не останува ништо од идејата Cajun во суштина да биде Cayenne Junior, односно мал Cayenne. Сепак, името Macan не е ставено колку да ја пополни дупката туку има значение.

Тоа доаѓа од Индонезија каде на локалниот јазик Macan значи Тигар. Името воедно како значение обединува поими како ловец, сила, брзина, шарм, појава, односно сите карактеристики кои во себе ги содржи малиот SUV на Porsche.

Во Цуфенхаузен се подготвува планот за негово производство кое треба да стартува во текот на 2013 година. Тоа ќе се одвива во фабриката на Porsche во Лајпциг каде ќе бидат отворени дополнителни 1.000 работни места.

Светската премиера е закажана за на салонот во Париз на есен годинава, а во официјалното соопштение на Porsche стои дека комапнијата се надева дека Macan ќе го повтори успехот на Cayenne.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat