Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Porsche дава залено светло за Pajun - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Porsche дава залено светло за Pajun
15.11.2011

Pajun ќе биде втор модел на Porsche којшто ќе се угледува на својот поголем брат и затоа во името ја носи кратенката „jun” од Junior или помал. Тој ќе биде спремен да пристигне на пазарот во 2016 година.

porsche-panamera-junior-1-2011-1

Откако малечкото на Cayenne, Cajun – (Cayenne Junior) доби зелено светло и на него веќе забрзано се работи, почнува работата и на малечкото на Panamera, Pajun – (Panamera Junior).

Според наводите од Цуфенхаузен малечкиот спортски седан на Porsche ќе мине долг пат во развој по што првиот примерок би излегол од поризводна лента во 2016 година кога ќе стартува и продажбата.

Како и Panamera и Pajun ќе има четири врати, комфорен салон, доволно простор во багажникот и што е најважно спортски перформанси.

Првичните информации наведуваат дека Pajun ќе носи мотор поставен напред и само заден погон. Изборот на агрегати ќе биде лимитиран, па така на почеток ќе се вградува само турбо бензинец V6 со моќност од преку 400 коњски сили.

Подоцна би се вградувал и новиот турбо дизел дело на развојните инженери на Porsche и на Audi кој исто така ќе биде V6, ќе има зафатнина од 3.0 литри и преку 300 коњски сили.

За во Pаjun сеуште не се планира вградување на погон на четири тркала, но развојот е на почеток и врмето ќе покаже што се ќе им падне на ум на развојните инженери.

Од Porsche велат дека Pajun нема да биде само купе со четири врати. Од него сигурно ќе произлезе и купе со две врати, но и кабриолет на негова основа. Се спомнува дури и комби верзија, но ова е малку веројатно дека ќе се случи.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat