Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Потврден Clio RS - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Потврден Clio RS
10.07.2012

Иако новата генерација на Clio ќе се нуди само во изведба со пет врати, сепак ќе има спортска изведба која ќе биде подготвена во спортското одделение Renault Sport Technologies и ќе има наставка RS.

renault-clio-rs-db-1-2012-1

Информацијата доаѓа директно од директорот на Renault за производство на компактни автомобили, Беноа Бушар. Според него Renault има потреба од една ваква изведба бидејќи изведбите RS имаат голем успех на пазарот.

Бушар не открива ништо околу техничките каракетристики на новиот Clio RS, но се знае дека место досегашниот атмосферски 2.0 литарец под хауба ќе работи турбото 1.6 коe сега се вградува во Nissan Juke.

Mоторот по доработка од експертите во Renault Sport би требало да испорачува преку 210 КС и да биде спарен со шест степен менувач со две спојки каде степените ќе се менуваат преку пали на волан.

Бушар наведува и дека ќе има посмирена верзија која нема да ја носи ознаката RS но исто така ќе нуди задоволство зад волан. Таа под хауба ќе го пакува 1.2 литарскиот турбо бензинец кој ќе испорачува 140 КС.

Приказот на цртежот е видувањето за новиот Clio RS на младиот дизајнер Дан Буздуган од ателјето PS-Garage

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat