Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Повторно се крева прашина околу Datsun - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Повторно се крева прашина околу Datsun
03.10.2011

Nissan ги продолжува правата со кои останува сопственик над марката Datsun, а се споменува и креирање и патентирање на ново лого што ги разгорува гласините за оживување на легендарната марка.

datsun-xlink-koncept-1-2011-1

Информациите се сеуште во повој, но станува јасно дека Nissan сериозно размислува за враќање на Datsun на светската автомобилска сцена кој ќе егзистира како посебна марка во рамки на компанијата.

Datsun треба да биде новата евтина марка на Nissan, како што е Dacia на Renault, a првите автомобили би се продавале на новорастечките пазари. Од успехот зависи дали моделите на Datsun би се појавиле и на развиените пазари.

Новите модели на Datsun ќе бидат дел од планот на Nissan, наречен Power88 според кој јапонската марка ќе испраќа на пазарот нов модел на секои шест месеци во следните 6 години.

„Разгледуваме различни можности за да го зголемиме производството, вклучувајќи и пуштање на пазарот на нови марки. Сега ја осигуравме сопственоста над марката Datsun. Ако ја искористиме тоа ќе биде на пазари како Кина и Русија,” истакнува гласноговорникот на Nissan.

Според него дизајнерите на Nissan веќе го создале првиот концепт на Datsun наречен Xlink кој има хибриден погон составен од дизел и електричен мотор. Станува збор за спортско купе со четири врати и четири места за седење.

Купето треба да има привлечен надворешен лик и исто така привлечна цена заради што се предвидува дека би можел да стане модел достоен за враќањето на сцена на една легендарна марка каква што е Datsun.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat