Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Премиерно Mercedes ML во Македонија - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Премиерно Mercedes ML во Македонија
15.12.2011

Паралелно со стартот на продажбите во Европа почнува комерцијализацијата на новата М класа на Mercedes и во Македонија крунисана со домашната премиера на овој шампион во ефикасност.

mercedes-ml-premiera-mkd-1-2011-1

Појавувањето на новата генерација на теренецот Mercedes ML е значен момент за најстариот производител на автомобили на светот чија прослава на 125-те години традиција завршуваат со завршувањето на годината.

Токму затоа производителот од Штудгарт го остава и стартот на продажбите на ML за крајот на годината како врв на сите настани поврзани со јубилејот. Новата генерација на ML ја опишавме во целост уште при првото претставување.

Воедно ја најавивме и нејзината отровна варијанта која доаѓа од погоните на фабричкиот тјунер на Mercedes, AMG. Mercedes ML 63 AMG доаѓа како круна на понудата на ML која на почеток е составена од три модели.

Да се потсетиме. Два од нив се со дизел мотор. Станува збор за ML 250 BlueTEC 4MATIC со 2.2 литарски турбо дизел со 204 КС и 500 Nm и за ML 350 BlueTEC 4MATIC со 3.0 литарски V6 со 258 КС и камионски 620 Nm.

И двата дизели ги задоволуваат нормите Euro 6, a послабиот може да се пофали и со просечна потрошувачка од 6,0 l/100 km, сериозно ниска вредност за еден колос. Бензинецот е ML 350 4MATIC BlueEFFICIENCY.

Тој од своите 3.0 литри распоредни низ шест цилиндри во V конфигурација извлекува 306 КС и 370 Nm и задоволува норма Euro 5. Oна што е важно е дека од стандардно сите верзии доаѓаат со богато ниво на опременост.

Иако подобра, поголема и поопремена новата генерација на Mercedes ML e незначително поскапа од претходникот.

Па така ML 250 BlueTEC 4MATIC стартува со цена од 65.880 евра, помоќниот дизел ML 350 BlueTEC 4MATIC чини од 69.980 евра, додека за бензинецот ML 350 4MATIC BlueEFFICIENCY треба да се издвојат од 67.820 евра.

Врвот секако е загарантиран за ML 63 AMG чија цена почнува од 135.380евра.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat