Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Претставена Toyota Prius с - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Претставена Toyota Prius с
18.11.2011

Toyota конечно после долги најави го прикажа најмалиот член на семејството на Prius. После новата генерација на оригиналниот Prius и неговата поголема изведба Prius + пристигнува и Priuc с.

toyota-aqua-prius-c-1-2011-1

Toyota Prius с, поточно Toyota Aqua како што гласи името за јапонскиот пазар, според диманзиите влегува во сегментот каде успешно се бори Yaris со што се става под знак прашалник појавувањето на хибридната верзија на новиот Yaris.

Но, сигурни сме дека во Toyota знаат што прават. Prius с во должина мери 3.995 mm, широк е 1.695 mm и висок е 1.445 mm, а меѓуоскиното растојание е издолжено на 2.550 mm.

За разлика од поголемите браќа од семејството, Prius с под хауба го пакува хибридниот систем составен од 1.5 литарски бензинец со моќност од 74 КС и електромотор со моќност од 61 КС.

Вкупната моќност на хибридниот систем е пресметана на 100 КС и 169 Nm, но тоа веќе го знаевме. Податоци за перформансите нема, но одушевуваат бројките од потрошувачката која во просек ќе биде меѓу 2,5 и 2,8 l/100 km во зависност од условите на возење.

Toyota Prius c/Aqua ќе биде премиерно прикажан на салонот во Токио по што стартуваат продажбите на јапонскиот пазар. В година следува старт на продажбите во САД, а Европа сеуште не се споменува.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat