Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Прикажана европската Toyota Camry - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Прикажана европската Toyota Camry
26.08.2011

Додека европското одделение на Toyota за маркетинг и продажба молчи застапникот на марката од Украина одлучи да ја прикаже новата генерација на Camry наменета за европскиот пазар.

toyota-camry-eu-1-2011-1

Застапникот од Украина ги наведува основните податоци за новиот голем седан на Toyota, заедно со цените и пакетите на опременост кои ќе важат на тамошниот пазар и со тоа е рамен на колегите од САД кои исто така го прикажаа новиот Camry.

На прв поглед европската верзија на Camry многу не се разликува од јапонската и американската. Сепак, можат да се забележат разлики во пределот на предниот  браник и маската кои многу повеќе наликуваат на Avensis.

Се разликуваат и задните светла кои се исти како на верзијата наменета за пазарот во Јапонија. Што се однесува до внатрешноста разликите се помали и се однесуваат на разликата во дезенот, боите и материјалите.

Европската верзија делува посмирено, за разлика од американската која е покичеста. Ова е лигично бидејќи треба да ги задоволи вкусовите на традиционалните европјани кои сакаат вистински вредности, а не кич.

Сепак и во едниот и во другиот случај уредувањето на кабината е луксузно и договара на богатството на опрема која доаѓа од најниското ниво на опременост означено како Comfort. Следат: Elegance, Prestige, Lux и Premium која се нуди само со помоќниот моторот.

toyota-camry-usa-xle-1-2011-1

Американската верзија на Toyota Camry во XLE изведба

Под хауба на Camry на почеток ќе работат два мотори 2.5 литарскиот со четири цилиндри кој истискува 180 КС и 231 Nm кој во просек троши 7,8 l/100 km и помоќниот 3.5 литарски V6 со 277 КС и 346 Nm и просечна потрошувачка од 9,3 l/100 km.

И двата мотори се спарени со автоматски менувач со шест степени на пренос. Погонот е на предни тркала, а вредностите за перформансите сеуште не се наведуваат.

Camry во должина мери 4.825 mm, широк е 1.825 mm и висок е 1.485 mm. Меѓуоскиното растојание е растегнато на 2.775 mm, а клиренсот изнесува 160 mm.

Затоа се наведени цените за пазарот во Украина и тоа во американски долари. Старт е 2.5 со пакетот Comfort со цена од 33.050 долари, 2.5 Еlegance почнува од 37.030 долари, 2.5 Prestige од 39.840 долари, 2.5 Lux од 42.320 долари и на крај 3.5 Premium од 52.410 долари.

Треба да се напомене дека 3.5 литарецот не се нуди со пониските нивоа на опременост, исто како што 2.5 литарецот не се нуди со нивото на опременост Premium. За разлика од американците во Европа Camry не се нуди со спортски пакет и како хибрид.

Европска Toyota Camry

Американска Toyota Camry XLE

Американска Toyota Camry со спортски пакет SE

 

 

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat