Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Пристигна најмалиот теренец на Mercedes - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Пристигна најмалиот теренец на Mercedes
13.09.2013

Франкфурт премиерно го дочека најмалиот спортски теренец на Mercedes, GLA, кој на пазарот треба да се појави на почеток на следната година кога се очекува и неговата отровна изведба со знакот на AMG.

mercedes-gla-1-2013-1

Mercedes GLA е создаден на основата на актуелната А Класа, но личи далеку помускулесто од својот брат за на пат, а има и повисок клиренс и поголеми димензии кои одговараат на еден компактен кросовер.

Долг е 4417 mm, широк е 1804 и висок е 1494. Во него удобно можат да се превезуваат четири патници заедно со нивниот багаж сместен во волумен на багажникот од 421 литар.

Кој сака повеќе може да ги исправи потпирачите на задните седишта за да добие 481 литар или да ги собори за максимални 836 литри. Кабината иако го носи духот на А Класа сепак има свои оригинални елементи кои одговараат на еден SUV.

Под хауба брмчат турбо бензинците од 1.6 и 2.0 литри со 156 и 211 КС во моделите GLA 200 и GLA 250. Дизелот од 2.2 литри со 136 и 170 КС работи во моделите GLA 200 CDI и GLA 220 CDI.

Следната година кон понудата ќе се придружи GLA 45 AMG со моќни 360 КС под хауба. Погонот е на четири тркала преку системот 4Matic, менувачот е со две спојки и 7 степени на пренос, потпирањето е спортско, сопирачките се моќни, а во игра е и специјален аеродинамичен кит на каросеријата.

Продажбата на GLA стартува на почетокот на следната година кога ќе се случи и премиерата на GLA 45 AMG.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat