Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Први детали за Porsche Pajun - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Први детали за Porsche Pajun
05.06.2012

Porsche ги отфрли гласините дека развојот на помалиот брат на Panamera, за сега познат како Pаjun е запрен и дека компанијата размилува дали да продолжи заради финансиска оправданост на проектот.

porsche-pajun-render-18-1-2012-1

Од Цуфенхаузен пристигнува информација во која се вели дека развојот на Pajun е во тек и дека автомобилот ќе се појави на пазарот во 2018 година. Тој ќе биде потенцијален конкурент на Audi A7 и на Mercedes CLS и ќе има нови мотори.

Сепак, шефот на компанијата призна дека развојот е малку забавен и тоа е причината зошто Pajun пристигнува толку доцна на пазарот. Под хауба ќе работат три бензинци и два дизели, а ќе има и хибрид.

Дизелската понуда ја сочинува 3.0 литарскиот V6 на Audi кој за во Рajun е доработен од инженерите на Porsche и ќе се нуди во две варијанти: Pajun Diesel со 260 КС и Pajun Diesel S со 320 КС.

И бензинците ги сочинува само еден мотор 3.0 V6 кој во атмосферска изведба во обичниот Pajun ќе испорачува 320 КС. Следи Pajun Turbo со 420 КС и најмоќниот Pajun Turbo S со 520 КС.

Хибридот ќе го користи атмосферскиот бензинец и на неговите 320 КС ќе бидат додадени уште 100 електрични коњски сили. Интересно Pajun ќе се нуди и како комбилимузина со пет врати и како спортско комби во стил на Shooting Brake.

Како би требало да личи Pajun прикажано е на сликите кои не се официјални. Нема потврда ниту за името кое кај Cajun беше сменето во Macan.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat