Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Први фотоси од новата Е Класа - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Први фотоси од новата Е Класа
12.12.2012

Mercedes ги објави првите официјални фотографии од модернизираната Е Класа која претрпела најголеми измени во дизајнот на предниот дел каде светлата се под едно стакло и имаат различен облик.

mercedes-e-klasa-nova-1-2012-1

Со новата Е класа напуштен е ликот со четири очи првпат воведен во 1995 година. Измени претрпела и маската заедно со хаубата и браникот, оптиката на задните светла и кабината каде највпечатлив детал е аналогниот часовникот поставен на централната конзола.

Комплетно нов е и воланот, а прераспоредени се и копчето за вклучување на сите трепкачи и копчето за програмата за електронска стабилност ESP кои сега се поставени на централната конзола веднаш под аудиото.

Новата Е класа ќе ги носи истите мотори со зафатнина од 2.2 до 3.0 литри со распон на моќност од 170, 204, 231 и 265 КС. Во игра се и помоќни мотори како 3.5 V6 со 333 КС, турбо V8 од 4.6 литри со 435 КС и битурбо V8 од 5.5 литри со 537 КС.

Се очекува под хауба за забрмчи и 1.6 литарскиот турбо бензинец со моќност од 160 КС којшто доаѓа како плод на соработката меѓу Daimler и Renault. Сите мотори ќе работат во спрега со седум степен автоматски менувач.

Но, не се исклучува и појавувањето на автоматик со девет степени на пренос, додека погонот на четири тркала кај некои изведби се подразбира.


 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat