Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Првото турбо на CNG работи во Panda - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Првото турбо на CNG работи во Panda
18.09.2012

Многу иновации во светот на автомобилите се врзуваат за Fiat како во минатото така и денес. Затоа Fiat го претставува првиот турбо бензинец на светот фабрички прилагоден да работи на CNG.

fiat-panda-natural-power-1-2012-1

Моторот TwinAir од 0.9 литри со турбо натполнење заедно со системот за компримиран земјен гас CNG е поставен во Panda Natural Power како што гласи полното име на новиот зелен превозник.

Моќноста на моторот изнесува 80 КС што е 5 КС помалку од бензинската верзија, но затоа потрошувачката изнесува 3,1 kg/100 km во комбиниран циклус, а емисијата на јаглероден диоксид е 86 g/km.

Резервоарот може да собере 12 литри CNG што на Panda и дава автономија од околу 400 km, но само ако вози на CNG. Заедно со обичниот резервоар кој собира 35 литри бензин таа се зголемува многу кратно, односно на плус 500 km.

Поставувањето на системот барало од инженерите да направат низа измени кои ја разликуваат Panda Natural Power од обичната Panda.

Инженерите морале да го зголемат меѓуоскиното растојание и да го засилат задното потпирање. Во случајот не настрадал багажникот кој продолжува да има 200 литри, но од него е одстрането резервното тркало.

Покрај изведбата со CNG, Panda се нуди и со изведба каде покрај бензинот како гориво доаѓа течен нафтен гас LPG. Оваа изведба ја носи ознаката Easy Power.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat