Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Пукна бракот меѓу Suzuki и Volkswagen - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Пукна бракот меѓу Suzuki и Volkswagen
21.11.2011

Suzuki Motor објавува дека става крај на сојузот со Volkswagen и дека бара од германскиот концерн да му го продаде назад делот од купените акци заклучно со месец ноември следната година.

vw-suzuki-logo-1-2011-2

Доколку ова не се случи Suzuki најавува дека работата ќе ја даде на арбитражен суд кој треба да го притисне Volkswagen. Во моментот германскиот гигант има во своја сопственост 19,89% од акциите на Suzuki. Додека Suzuki има 1,5% од акциите на Volkswagen.

„Suzuki го прекинува партнерството со Volkswagen,“ изјави претседателот на бордот на директори и извршен директор на Suzuki, Осаму Сузуки. „Разочаран сум што требаше да донесеме ваква одлука, но однесувањњето на Volkswagen не ни остави избор.”

Договорат за взаемна соработка меѓу двете компании беше склучен во декември 2009 година кога се договорија да разменуваат технологии за електрични и за хибридни автомобили и Suzuki да му помогне на VW да се пробие на пазарот во Индија.

Меѓутоа работите не се одвиваа според очекувањата. Раздорот меѓу двете компании почна во јули кога Suzuki склучи договор со Fiat за испорака на дизел мотори и го обвини VW дека не псоделува технологии

Приказната за раздорот продолжи во септември кога веќе беше јасно дека бракот стои на стаклени нозе и Volkswagen даде одговор на обвинувањата и воедно најави дека сеуште го смета Suzuki за атрактивна инвестиција.

Но, како одговор на ова јапонците побараа да се разведат.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat