Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Pullman станува посебна марка - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Pullman станува посебна марка
14.12.2011

Групацијата Daimler одлучи да го оддели луксузниот Pullman од класата S чија нова генерација требаше да го замени непрофитабилниот Maybach за кого падна решение да биде згаснат како марка.

mercedes-s600-pullman-1-2011-1

Daimler не се откажува од идејата да му конкурира на Rolls Royce, а со тоа и на неговиот сопственик BMW. Планот беше новата Класа S да го замени Maybach, но таа немаше да биде достоен сопреник на еден Rolls Royce.

Решението е Pullman. Имено во моментот најлуксузната најскапа лимузина во концернот Daimler е Mercedes S600 Pullman чии сопственици се само најбогатите луѓе на планетата и одделни власти кои можат да си го дозволат.

Но, сепак лимузината го носи името на Mercedes. Тоа во Daimler не го сакаат туку сакаат име кое ќе ги одвојува луксузните лимузини од знакот на Mercedes. Затоа е одлучено за нив да се користи името Pullman како посебна марка.

За да не се повтори грешката со Maybach, кој во суштина е една редизајнирана Класа S, новиот Pullman каросериски нема да има ништо заедничко со новата генерација на Класа S.

Ќе ја дели само напредната техника, во должина ќе мери безмалку 7 метри, а кабината ќе биде уредена според желбите и потребите на клиентите. Под хауба че работи V12 со зафатнина од 6.3 литри и моќност од 650 КС.

Моторот ќе биде спарен со автоматски менувач со девет степени на пренос кој ќе го испраќа вртежниот момент до задните тркала. Од системите за безбедност поставени ќе бидат радари, камери, скенери, активно потпирање...

Цената на еден примерок кој стандардно ќе се испорачува со основно ниво на блиндирана заштита би стратувала од околу 800.000 евра, но се очекува да нема примерок кој би чинел под 1 милион евра.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat