Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Range Rover спрема револуција - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Range Rover спрема револуција
05.04.2012

Новата генерација на луксузниот теренец во полн формат Range Rover ќе донесе низа новини кои според одговорните во марката се граничат со револуција и ќе дадат нови насоки во развојот.

range-rover-nova-gen-1-2012-1

Теренецот комплетно ќе биде изработен од алуминиум, a конструкцијата им е доверена на инженерите на сестринската марка Jaguar кои имаат големо искуство во развој на вакви проекти.

Користењето на алиминиумот како единствено средство за градба на теренецот ќе ја смали неговата тежина во однос на актуелниот модел за огромни 400 kg. Па така вкупната тежина би требало да биде малку преку 2.000 kg.

Покрај комплетната реконструкција на каросеријата модернизирани ќе бидат и моторите. Дизелот V8 битурбо од 4.4 литри ќе испорачува повеќе моќност, а ќе биде позелен и поштедлив.

Поштедлив ќе биде и големиот бензинец од 5.0 литри распоредени низ 8 цилиндри во V. Неговата моќност нема да се менува, но ќе користи низа технологии за штедење кои сеуште не се откриваат.

Како новина се најавува 3.0 литарскиот V6 со механички компресор од концептот Jaguar C-X16 кој е врзан со хибриден систем. Иако кај концептот остварува 380 КС и 450 Nm за во Range Rover моќноста ќе му биде намалена.

Хибриден систем ќе има, но дали ќе биде врзан со бензинецот или со дизел не се знае. Вртежниот момент од сите мотори постојано ќе се испраќа кон четири тркала преку осум степениот автоматски менувач на ZF.

Новиот Ranger Rover треба на пазарот да се појави следната 2013 година и се очекува да биде за нијанса поскап од актуелниот модел.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat