Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Renault има големи планови за Alpine - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Renault има големи планови за Alpine
07.06.2013

Возобновената спортска марка на Renault, Alpine, ќе избие како вулкан и со нескриен жар ќе го освои светот на октанските зависници со низа модели создадени за вистински сладокусци.

alpine-a110-50-1-2013-1

Според зборовоите на шефот на дизај на Renault, Лоранс ван ден Акер, Alpine ќе тргне по стапките на Porsche, но не со копирање на дизајнот на легендата од Цуфенхаузен туку со копирање на неговата успешна моделска политика.

„Прво треба да создадеме еден модел кој ќе биде симбол, икона на марката, како што тоа е 911 за Porsche. А потоа ќе се впуштиме во создавање на моделска гама како Boxter/Cayman, Cayenne и Panamera,” вели Ван ден Акер.

Тој наведува дека првиот сериски модел нема да биде инспириран од концептот А110-50 иако светот го очекуваше тоа. А110-50 e само најава за можностите што ги открива Alpine како марка.

Тимот дизајнери на Renault, одлучил првиот сериски модел на Alpine да се потпира на дизајнот на оригиналниот А110. Што конкретно значи ова Ван ден Акер не сака да открие.

Според него крајниот резултат светот ќе може да го види дури во 2016 година. Моделот според концептот ќе и конкурира на Alfa Romeo 4C што навестува дека ќе има централно поставен мотор.

Тоа најверојатно ќе биде 2.0 литарски турбо бензинец создаден во лабораториите на Renault Sport и навиен да истискува близу 300 КС. Менувачот би бил рачен или автоматикот со две спојки EDC и двата со по шест степени на пренос.

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat