Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Ретро уникат од Mercedes SLS AMG - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Ретро уникат од Mercedes SLS AMG
15.02.2013

Визиите лесно се исполнуваат кога контото е дебело. Тоа го докажува богат клиент од Источна Европа кој нарачал да се направи уникатен автомобил на основа на Mercedes SLS AMG Roadster.

gwa-300-slc-1-2013-1

Нарачката отишла кај американската компанија Gullwing America специјализирана за рачна изработка на модерни реплики на германската икона од средина на минатиот век Mercedes Gullwing.

Клиентот чие име останува деловна тајна нарачал да се направи модерна интерпретација на Mercedes 300S Coupe од 1955 година (W188) на основата на чичка нов Mercedes SLS AMG Roadster (R197). Речено, сторено.

Специјалистите од Gullwing America идеите на клиентот ги преточиле во реалност изработена од рачно обликувани алуминиумски панели, а од дарателот освен механиката задржана е само внатрешноста.

Новиот автомобил ја носи ознаката GWA 300 SLC и носи модерно обликувани форми, аеродинамичен под од карбон-фибер за создавање на негативен потисок и активен спојлер кој излегува при повисока брзина за поголема стабилност.

Кај механиката измени претрпело потпирањето кое сега се регулира по висина. Бандажите од 22 инчи исто како и каросеријата се изработени рачно од легура на алуминиум, а светлата се со LED технологија.

Мекиот кров останува, но зиме e спакуван и на негово место доаѓа цврст, изработен од карбон-фибер и дополнително излоран. Цената на овој уникат како и името на сопственикот остануваат тајна.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat