Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Се крчка уште помоќно Clio RS - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Се крчка уште помоќно Clio RS
10.04.2013

Од претставувањето на новата генерација на Renault Clio со нетрпение на пазарот се очекува неговата лута изведба RS која веќе беше прикажана минатата година на салонот на автомобили во Париз.

renault-clio-rs-najava-gordini-1-2013-1

Но, пред пристигнувањето на Clio RS кај купувачите од Renault Sport доаѓа една уште пожешка информација за малиот отровник. Имено верзијата која ќе го носи потписот на Gordini ќе има уште понавиен мотор.

Renault Clio RS Gordini ќе биде најмоќната сериска изведба во историјата на моделот и под хауба ќе пакува сериозни 220 КС. Моќноста доаѓа од турбото од 1.6 литри кое во Clio RS остварува 200 КС.

Погонот е напред преку шест степениот роботизиран менувач EDC, но по желба ќе се нуди и шест степен рачен менувач, кој во Clio RS не е опција. Понатаму Clio RS Gordini ќе има поинаков сетап на потпирањето со поцврсти пружини.

Сопирачките се на Brembo, аеродинамичките елементи на каросеријата се нови исто како и предните тркачки кади на Recaro. Бојата како што доликува на Gordini е сина со две бели надолжни ленти.

Clio RS Gordini треба да се појави на пазарот во првата половина на следната година, додека Clio RS веќе се нуди во Франција со почетна цена од 24.900 евра.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat