Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Се подготвува жежок Yaris - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Се подготвува жежок Yaris
28.02.2011

Toyota подготвува жешка верзија за новата генерација на Yaris која официјално ќе биде прикажана пред светската јавност на салонот за автомобили во Женева кој ги отвора саемските врати утре на 1 март.

toyota-yaris-sport-1-2011-1

Доказ за спортската изведба на малата комбилимузина се скиците патентирани во европското биро за патенти. Од нив јасно се гледаат дизајнерските елементи кои го прават Yaris да личи агресивно и примамливо.

Нов е предниот браник со агресивен дизајн и огромни отвори за довод на воздух. Тука се и комплетно новите предни светла и светлечките диоди за возење дење поставени кај светлата за магла.

Целосно нов е и задниот браник кој дополнително ја нагласува агресивноста на моделот и во себе носи функционален дифузор со централно поставен издув. Спортското чувство го нагласува и спојлерот поставен на кровот.

Но, од скиците може да се види само дизајнот. Што ќе се сокрива под хаубата сеуште не се знае. Претходната жешка изведба на Yaris носеше бензинец од 1.8 литри и 113 КС.

За разлика од претходникот новата генерација на Yaris во серија добива 108 КС од бензинецот со зафатнина од 1.5 литри што е и најмоќен мотор во понудата. Затоа се очекува дека кај новиот жежок Yaris ергелата ќе биде значително збогатена.

 
Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat