Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Се појави 14-та генерација на Toyota Crown - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Се појави 14-та генерација на Toyota Crown
09.10.2012

Седанот Crown е најстариот модел на Toyota кој непрестанато се произведува во погоните на марката од 1955 година и наскоро на пазарот треба да пристигне неговата 14-та генерација по ред.

toyota-crown-sken-1-2012-1

Информациите за новата Toyota Crown доаѓаат од каталог испратен до дилерите на марката кој е скениран и закачен на интернет. Од таму јапонските медиуми откриват дека моделот ќе се произведува во две модификации.

Станува збор за спортска и луксузна изведба кои се разликуваат по надворешниот лик, најмногу по предната маска, а се наведуваат и разлики во однос на уредувањето на кабината и суспензијата.

Кога сме кај суспензијата таа е воздушна со управувачка единица која е врзана со системот за глобално позиционирање GPS кој постојано ја следи состојбата на патот и соодветно го поддесува сетапот од комфорно кон тврдо.

Покрај сетапот на суспензијата GPS му помага и на автоматскиот менувач кој однапред знае во кој степен на пренос треба да префрли зависно дали предстои рамен дел на патот, нагорнина или стрмен спуст.

Спортската изведба носи име Athlete и се одликува со поагресивен дизајн, додека изведбата Royal нуди повеќе раскош и посмирен дизајн. Димензиите се идентични со меѓуоскино растојание од 2.850 mm.

Под хауба на новиот Crown работат V6 бензински мотори од 2.5, 3.0 и 3.5 литри, а во понудата е и хибриден погон. Дизели нема бидејќи најголемиот дел од продажбите се во Јапонија, Австралија и Нов Зеланд.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat