Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Се појави малиот кросовер Renault Captur - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Се појави малиот кросовер Renault Captur
20.12.2012

Првите скици од сериската верзија на Renault Captur кои се наменети за бирото за патенти во Франција се појавија на интернет откривајќи го ликот на малиот кросовер што треба да се појави наскоро.

renault-captur-skica-1-2012-1

Името доаѓа од футуристичкиот концепт претставен минатата година на салонот во Женева, но серискиот модел нуди далеку посмирен дизајн кој според обликот и димензиите наликува на новиот Clio.

Тука нема ништо спорно бидејќи Captur всушност ќе биде кросовер изведба на Clio која ќе има повисок клиренс, масивна заштита на долниот дел од каросеријата и секако погон на четири тркала.

Што се однесува до погонската спрега таа ќе биде идентична на Clio, а голема новина ќе биде новиот 1.6 литарски битурбо дизел Energy dCi 160 којшто ќе ослободува 160 КС и 380 Nm.

Со него Captur би се претворил во вистински спортист. Спарен со менувачот со две спојки EDC ќе му овозможи да спринтува до 100 km/h за околу 8 секунди, додека потрошувачката би била најниска во сегментот.

Captur премиерно треба да се појави следната година, најверојатно на салонот во Женева, но ова е непотврдена информација. Главни конкурентi ќе му бидaт Nissan Juke и Ford Ecosport.


 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat