Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Се појави новата Lancia Thema - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Се појави новата Lancia Thema
25.10.2011

Славниот спортски и луксузен седан на италијанската марка Lancia, моделот Thema се раѓа одново и доаѓа во кожата на американецот Chrysler 300, после долги 17 години минати во мирување.

lancia-thema-1-2011-1

Lancia Thema првпат на пазарот пристигна во 1984 година и после 10 години во продукција замина во пензија наследена од Lancia Kappa. Сега групацијата Fiat одлучи да ја оживее, но со американски гени.

Новата Lancia Thema е пред нас и освен маската со ново лого, сменет преден браник и уште неколку ситни детали автомобилот е безмалку идентичен со Chrysler 300. Исто е и во кабината која пак плени со богатата опрема.

Најголемата новина која секако се однесува на Thema е мотор поставен напред и погон на задни тркала. Оригиналот имаше мотор и погон напред, а знаменосецот Thema 8.32 се перчеше со 3.0 литарскиот V8 земен на заем од Ferrari 308.

Новиот луксузен седан на Lancia во целост го оправдува епитетот, посебно заради димензиите. Thema е долга 5.066 mm, широка е 1.902 mm и висока е 1.488 mm и во Европа ќе се нуди само со мотори со шест цилиндри во V распоред.

Од бензинците тука е американскиот Pentastar од 3.6 литри и моќност од 286 КС. Покрај него под хауба ќе работат и дизел на италијанскиот специјалист VM Motori во две изведби со 190 КС и помоќен со 239 КС.

Бензинецот е спарен со новиот осум степен автоматски менувач на ZF, додека дизелите се спарени со пет степен автоматик.

Во понудата ќе бидат три нивоа на опременост Gold, Premium и Executive, а уште основното ниво Gold ќе нуди биксенон светла, отворање и старт без клуч, двозонски автоматски клима уред, камера за возење наназад итн.

Цените сеуште не се објавуваат, а не се знае ниту кога ќе стартува комерцијализацијата.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat