Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Seat го претстaвува Mii - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Seat го претстaвува Mii
04.10.2011

Откако Volkswagen го претстави Up! и ја најави неговата верзија со пет врати, a Skoda, Citigo, на ред дојде и третиот мал пулен на групацијата која ќе се продава под беџот на Seat и ќе го носи името Mii.

seat-mii-1-2011-1

Со претставувањето на малечкиот Mii, Seat се враќа во за него познатиот сегмент бидејќи до 2005 година ја произведуваше малата Seat Arosa, која беше пандан на Volkswagen Lupo.

Стартот на продажбите на Seat Mii е закажан за ноември, но само за домашниот пазар во Шпанија. Останатиот дел од Европа треба да го добие Mii на пролет следната година, односно во исто време кога доаѓа и Skoda Citigo.

Seat истакнува дека цената на Mii ќе биде иста како онаа на Citigo, односно ќе се продава за помалку од 10.000 евра. Mii ќе носи две нивоа на опременост Chic и Sport. И моторната понуда останува како и кај Citigo.

Значи нема погон на компримиран природен гас CNG како кај Up!. Затоа пак тука е штедливата верзијата Ecomotive која како и BlueMotion на Up! и Green Tec на Citigo нуди систем Start&Stop и регенрација на енергијата од сопирачките.

Покрај мануелниот менувач Mii ќе нуди и автоматик потпомогнат од два електрични мотори за потечно и понежно менување на степените. Ќе се нуди и системот City Safety Assist како кај Up!.

Seat во Mii го превзема и преносниот информациско-забавен уред, PID кој ги обединува навигацијата, телефонот, информативниот систем и системот за забава.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat