Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Специjален Focus во чест на WTCC - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Специjален Focus во чест на WTCC
22.11.2012

Британскиот тим Arena којшто се натпреварува во Светскиот шампионат со сериски модификувани автомобили – WTCC, прикажа свое видување на тема Ford Focus наменето за секојдневна употреба.

ford-focus-wtcc-le-1-2012-1

Инженерите и дизајнерите во Arena имале за цел на обичниот возач да му ја пренесат сликата од тркачките патеки и за таа намена го скроиле Ford Focus WTCC Limited Edition којшто е поставен на основата на Focus Zetec S.

Затоа автомобилот е лакиран во бела боја наречена Frost White и украсен e со реплика на налепниците кои го красат тркачкиот Focus WTCC. Бандажите се тркачки Rimsotck Pro Race, мерат 18 инчи и обуени се во гуми Yokohama Advan Sport.

Единствената измена во кабината е замената на пластичните елементи со нови од карбон-фибер и посебна плочка која ја докажува автентичноста на моделот. Под хауба работи 1.6 литарскиот EcoBoost.

Со помош на китот за подигнување на моќноста Mountune MP200 турбото истискува 202 КС и максимален вртежен момент од 320 Nm. Заради потполно чулно доживување поставен е и спортски издув.

Моторот е спарен со шест степен рачен менувач со куси одови исто така дело на Mountune. Од Arena не ги наведуваат перформансите, но затоа уверуваат дека вака дотераниот Focus ќе биде достапен на купувачите низ цел свет.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat