Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Стартува продажбaта на електричниот RAV4 - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Стартува продажбaта на електричниот RAV4
09.05.2012

Toyota ја претставува електричната верзија на RAV4 означена едноставно со наставката EV и на јавува дека наскоро почнува и продажбата, прво во сојузната американска држава Калифорнија.

toyota-rav4-ev-1-2012-1

Toyota RAV4 EV е развиен заедно со Tesla Motors компанија која има големо искуство со електромобили. Моторот испорачува 156 КС и може да работи во два модуси, регуларен или Normal и спортски или Sport.

Секој од нив нуди различни перформанси. При спортски режим на работа RAV4 EV до 60 милји на час, или до 96 km/h забрзува за одлични 7,0 секунди и вози со максимални 160 km/h.

Во обичен режим на работа забрзувањето се продолжува на 8,6 секунди, а максималната брзина е смалена на 140 km/h. Автономијата изнесува 160 km, а времето потребно за полнење на батериите е 6 часа.

Од Toyota велат дека RAV4 EV има возна динамика, комфор и багажен простор на ниво на обичниот RAV4 со V6 бензински мотор кој се нуди во САД. Цените почнуваат од 49.800 долари со гаранција за батеријата од 8 години или 160.000 km.

Одговорните во американското одделение на Toyota очекуваат дека во следните три години ќе продадат 2.600 примероци со тенденција за зголемување на продажните бројки по 2015 година.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat