Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Стартува продажбата на Prius PHV - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Стартува продажбата на Prius PHV
01.12.2011

Во Јапонија Toyota го најави стартот на продажбите на plug-in хибридната верзија на Prius која ќе ја носи наставката PHV за Plug-in Hybrid Vehicle и ќе полни батерии со приклучување на електрична мрежа.

toyota-prius-phv-1-2011-1

Што се однесува до техниката Prius PHV ја задржува комбинацијата на хибриден систем од обичниот Prius со моќност од 136 КС и може да вози само на батерии, во комбинација батерии и бензин и само на бензин.

Батериите како што беше наведено при првото претставување се литиум-јонски и имаат капацитет од 4,4 kWh кои се доволни за возење на струја до 26 километри, или 5 километри повеќе отколку што беше најавено.

При полн капацитет на батериите Prius PHV со еден литар бензин може да мине 10 милји или 61 km, или околу 1,6 l/100 km, но со трошење на батериите таа се зголемува па така просекот останува на прикажаните 2,2 l/100 km.

Цената на Prius PHV во Јапонија се движи меѓу 3,2 и 4,2 милиони јени во зависност од опремата, или меѓу 30.000 и 40.000 евра. Планот на Toyota е годишно да продава од 35 до 40 илјади примероци.

Од в година се очекува стартот на комерцијаизацијата во САД, а потоа и во Европа.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat