Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Subaru BRZ STI без турбо - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Subaru BRZ STI без турбо
02.04.2012

Кон крајот на минатата година на салонот во Лос Анѓелес Subaru ја најави жешката верзија на своето купе со погон на задни тркала BRZ STI која треба наскоро да се појави на пазарот.

subaru-brz-wrx-sti-1-2012-1

Појавувањето најверојатно ќе се случи паралелно со појавувањето на жешката верзија на братот близнак Toyota GT 86. Моделот Subaru BRZ STI се разликува од обичниот BRZ по низа детали.

Големо антикрило одзади, два пара издувни цевки, набабрени крила и нагласен дифузор вкомпониран во задниот браник. Од појавувањето вака напумпаниот концепт на BRZ до Subaru пристигнаа многу прашања од потенцијални клиенти.

Интересот најчесто е околу моќноста на моторот и погонот. Сепак, очекувањата дека под хауба ќе работи турбо Боксер и дека погонот ќе биде на сите тркала, нема да се остварат. Барем така вели менаџерoт за маркетинг на Subaru.

Според Атоши Атаке постоечката верзија на 2.0 литарскиот Боксер ќе претрпи модификации на издувот, вентилите и вшмукувачката гранка со што моќноста ќе порасне на 250 КС. Погон на сите тркала нема да има.

Овие податоци се совпаѓаат со оние што ги даде Тетсу Тада главниот инженер на проектот. Атаке истакнува дека турбо полначите и погонот на четири тркала ќе останат за некои други модели на WRX STI.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat