Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Tata Motors ќе прави нов мотор за Jaguar - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Tata Motors ќе прави нов мотор за Jaguar
22.07.2011

Сопственикот на престижните британски марки Jaguar и Land Rover, индискиот гигант Tata Motors сака дополнително да ги намали трошоците на марките и да ја зголеми ефикасноста со нов мотор.

jaguat-xj-tata-1-2011-1

Новиот мотор ќе се развива под покровителство на Tata Motors и ќе се вградува и во Jaguar и во Land Rover, но за него нема детални информации. Се знае дека ќе има четири цилиндри и ќе биде дизел и бензинец, но не се знае зафатнината.

Конструкцијата ќе биде модуларна и истиот блок и глава ќе можат да се искористат и за дизел и за бензинец, а задолжително ќе биде турбо натполнење и директно вшприцување на горивото.

Информацијата оди нарака со најавата на Јaguar и на Land Rover за отворање на нова фабрика за производство на мотори во Индија и во Англија со кои ќе се напушти зависноста од Ford која марките ги чини премногу.

Во првичната информација не се спомнуваше дека зад развојот на моторите ќе стои Tata Motors. Гигантот наоѓа есап во развој и производство на сопствени мотори, но се чека на менаџментот на компанијата да го одобри проектот.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat