Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Теренецот на Bentley доаѓа во Женева - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Теренецот на Bentley доаѓа во Женева
14.02.2012

Од Bentley откриваат дека првиот SUV во историјата на компанијата ќе го види светлото на денот на салонот на автомобили во Женева и ќе отвори ново поглавје во начинот на работа на марката.

bentley-terenec-1-2012-1

Првпат теренецот на Bentley го најави шефот на марката Волфганг Дурхајмер минатата година, а сега открива дека тој е наполно готов и е спремен за својата светска премиера.

Очекувано тој е поставен на платформата PL71 на која се поставени и Audi Q7, Porsche Cayenne и Volkswagen Touareg. Под хауба на теренецот на Bentley како што беше најавено ќе биде поставен турбо бензинецот W12.

Меѓутоа се зборува и за хибридна варијанта кој ќе го носи паралелниот хибриден погонот претставен со втората генерација на Touareg. Меѓутоа електромоторо место со V6 ќе биде спарен со V8 бензинец.

Електромоторот енергијата ќе ја добива од литиум-јонски батерии кои ќе можат да се полнат со приклучување на обична електрична мрежа.

Bentley со својот теренец отвора ново поглавје, или нова класа на луксузни теренеци во која барем за сега нема да има конкуренција. Како главен конкурент во иднина ќе биде најавениот теренец на Lamborghini.

Цената се очекува да стартува од околу 150.000 евра.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat