Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Tesla ќе му конкурира на М5 - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Tesla ќе му конкурира на М5
05.10.2011

Новиот модел на Tesla Motors, наречен Model S, се подготвува да направи силен притисок како во сегментот каде владеа електромобилите, така и во сегментот на спортските класични седани.

tesla-model-s-1-2011-1

Електромобилот Model S којшто целосно е изработен од алуминиум ќе се нуди во четири различни изведби. Првите три изведби се обични, а купувачите можат да бираат дали сакаат автономија од 250, 370, или 480 километри.

Тоа зависи од изборот на акумулатори, односно од нивниот капацитет и секако од цената што се подготвени да ја издвојат. Кога цената не би била предмет на размислување тогаш Tesla Motors ја нудат спортската изведба на Model S.

Постоењето на овој модел го потврдува лично шефот на Tesla Motors, Елон Маск, којшто воедно наведува и детали за спортскиот електричен седан. Со полни батерии електроседанот ќе може да спринтува до 96 km/h за само 4,5 секунди.

Додека останатите верзии овој атлетски спринт ќе го изведуваат за 5,6 секунди. Понатаму спортистот ќе има адаптибилно воздушно потпирање, аеродинамички додатоци на каросеријата и специјални аеродинамички леснометални бандажи.

Автономијата на спортистот ќе изнесува 500 километри заради дополнителната акумулаторска батерија, но и заради подобрата аеродинамика. Сепак, Маск не ја наведува максималната брзина.

Затоа се знаат цените основниот Model S со автономија од 250 km ќе чини од 50.000 долари, моделот од 370 km ќе чини од 60.000 долари, а моделот од 480 km ќе чини од 70.000 долари, додека жешкиот Model S ќе чини од 80.000 долари.

Од Tesla истакнуваат дека Model S во Европа пристигнува в година кога ќе бидат објавени цените за пазарите на Стариот континент.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat