Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Toyota бележи рекорд во 6 месеци - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Toyota бележи рекорд во 6 месеци
31.07.2012

Американското издание The Detroit News наведува дека Toyota со близу 5 милиони продадени возила е светски лидер по продажба во првите 6 месеци од 2012 година со тенденција за понатамошен раст.

toyota-hibridi-prodazba-1-2012-1

Точната бројка на продадени возила на Toyota e 4,97 милиони што е за огромни 33,1% повеќе од истиот период во 2011 година. Годинешниот резултат е подобар и од, до сега најдобриот, остварен во 2008 година со 4,87 милиони.

На второ место во првата половина на годината е General Motors којшто продал 300.000 возила помалку од Toyota. Успехот на Toyota се должи на активирање на пазарите во Северна Америка и во Азија.

Исто така растот на продажбите се должи и на популарноста на хибридните возила. Ова е голем скок за Toyota  за разлика од минатата година која ја заврши на четврто место по број на продажби.

Во 2011 најмногу продадени возила имаше GM со 9,03 милиони, следен од VW со 8,16 милиони и Renault-Nissan-AvtoVAZ со 8,03 милиони. Toyota лани продаде 7,95 милиони, а во 2010 беше прва со 8,42 милиони.

Ако растот на продажби продолжи се очекува годинава Toyota да ја достигне бројката од 10 милиони продадени автомобили.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat