Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Toyota го претстави хибридниот Yaris - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Toyota го претстави хибридниот Yaris
12.03.2012

Yaris Hybrid e првиот хибриден автомобил во сегментот на малите возила кого во Европа го нарекуваат Б сегмент и со него Toyota очекува дека ќе успее да допре до повеќе купувачи на Стариот континент.

toyota-yaris-hybrid-1-2012-1

Пред се заради проверената технологија на познатиот хибриден погон на марката Hybrid Synergy Drive и заради цената. Хибридниот систем е составен од бензинец од 1.5 литри и компактен електромотор со мала тежина.

Бензинецот испорачува 74 КС при 4.800 врт/мин и 111 Nm меѓу 3.600 и 4.400 врт/мин, додека електромоторот нуди 80 КС со вртежен момент од 207 Nm. Во Toyota вкупната моќност ја пресметуваат на 100 КС.

Тие се доволни за спринт до 100 km/h за 11,8 секунди и максимална брзина од 165 km/h. Просечната потрошувачка изнесува 3,5 l/100 km, емисијата на јаглероден диоксид 79 g/km, а коефициентот на отпoр на воздух Cd 0,286.

Голема предност на Yaris Hybrid е што во градски услови на возење дури 60% од времето ги минува во електричен модус на работа. Заради регенеративниот систем кои ги полни батериите при забавување плочките на сопирачките имаат животен век од преку 100.000 km.

Хибридниот Yaris се нуди во три нивоа на опременост, но од основното во опремта влегуваат елементи како полн електричен пакет, автоматски клима уред, седум воздушни перници и LED светла.

Цените почнуваат од 16.500 евра, а на пазарот пристингува на лето.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat