Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Toyota го призна поразот - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Toyota го призна поразот
26.01.2012

Конечно резултатите од продажбите на светските производители на автомобили се сведени и се знае кој е победник, а кој губитник во трката за освојување на најголем број на купувачи во светот.

toyota-prius-fh-1-2012-1

Toyota последна ги објави своите резултати и чесно признава дека годинава ја загуби трката за најголем производител на светот. Интересно јапонците признаваат дека не се ниту меѓу најдобрите три, туку се четврти.

Сликата на најголемите производители на автомобили во светот во 2011 година личи вака. Прв е General Motors со 9,03 милиони продадени возила, а на второто место е групацијата Volkswagen AG со 8,16 милиони возила.

Бројката на Volkswagen AG ќе нарасне за 200.000 возила, односно на вкупно 8,36 милиони примероци откако во сметката ќе бидат додадени и продажбите на марките MAN и Scania кои се дела од групацијата.

На третото место се зацврсти алијансата Renault-Nissan со вкупно 8,03 милиони продадени возила. Во бројката се вклучени и продажбите на рускиот гигант AvtoVAZ кој сега е дел од алијансата.

И на крај доаѓа Toyota. Јапонците со 7,95 милиони продадени возила го завземаат четвртото место и се надвор од големата тројка. Причината е позната и за неа е виновна мајката природа.

Но, Toyota најавува враќање на голема врата со раст на продажбите од 20% во 2012 година кои доколку се остварат ја враќаат на место број 1.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat