Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Toyota готви конкурент на Twizy - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45
Toyota готви конкурент на Twizy
12.06.2012

Малиот градски електромобил на Renault, Twizy, добива конкуренција од Toyota во облик на концептот Coms којшто за првпат беше претставен на јавноста на салонот во Токио во 2007 година.

toyota-coms-1-2012-1

Концептот Coms којшто како идејно решение во повеќе нешта потсетува на Twizy ќе биде доработен од развојните тимови на Toyota и ќе пакува најсовремена технологија пред да влезе во сериско производство.

Toyota Coms има идентична тежина со Renault Twizy од 450 kg. Електромторот испорачува 7 КС наспроти 17 КС на Twizy, а максималната брзина од 60 km/h е пониска од онаа на Twizy за 20 km/h.

Сепак, овие параметри ќе бидат сменети кога ќе биде подготвена верзијата на Coms за на пазар. Воедно ќе биде сменето и името. Цената на електромобилот на Toyota ќе почнува од 9.900 евра.

Тоа се 1.500 евра повеќе од најскапата изведба на Twizy. Но, во Toyota уверуваат дека повисоката цена оди на сметка на понапредната технологија со значително покусо време на полнење на батериите и на подобрата опременост.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat