Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/components/com_sef/joomsef.php on line 391
Toyota и Lexus продале преку 4 милиони хибриди - Vozi.com.mk
Get Adobe Flash player

Warning: strtotime() [function.strtotime]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Deprecated: Function eregi_replace() is deprecated in /home/vozicomm/public_html/administrator/components/com_sef/classes/seftools.php on line 540

Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 45

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414

Warning: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'Europe/Berlin' for 'CEST/2.0/DST' instead in /home/vozicomm/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 414
Toyota и Lexus продале преку 4 милиони хибриди
23.05.2012

Податоците од продажбите на Toyotа и на Lexus велат дека јапонскиот гигант и неговата луксузна марка од појавата на првиот хибрид до крајот на месец април продале преку 4 милиони хибриди.

toyota-yaris-hybrid-1-2012-2

Воедно податоците истакнуваат дека дури 15% од вкупната продажба на двете марки отпаѓа на возилата со хибдирна технологија. Бројка вредна за почит, но за која јапонците велат дека не е доволна и очекуваат таа да се подобри.

Првиот сериски хибрид на Toyota се појави во август 1997 година и се продаваше само во Јапонија. Станува збор за минибусот Coaster Hybrid EV, којшто само неколку месеци подоцна во декември истата година беше заменет со Prius.

Toyota го продаваше Prius само во Јапонија се до 2000 година кога официјално почнаа неговите продажби на пазарите во САД, Европа и во други региони низ светот, но претежно во развиени региони.

toyota-prius-plu-1-2012-2

Toyota Prius +

Втората генерација на Prius се појави во 2003 година кога започна и поголемиот интерес за хибридни возила, а неговите продажби станаа помасовни пред се во САД и во Јапонија.

Неговиот успех ја натера Toyota на пазарот да испратат низа хибридни модели па така популарните спортски теренци, минивани, комбилимузини, седани па и лимузини со погон назад кои покрај беџот на Toyota го носат и беџот на Lexus.

Третата генерација на Prius се појави на пазарот во 2009 година, а од неа произлезе и комбито Prius+ (во САД Prius v) и помалиот Prius c. Плус тука е и plug-in верзијата Prius PHV и најновиот изданок Toyota Yaris Hybrid.

toyota-prius-phv-1-2012-2

Toyota Prius PHV

Вкупната хибридна понуда на Toyota и Lexus ја сочинуваат 18 модели кои се достапни на 80 пазари ширум светот и како што наведовме на нив отпаѓаат 15% од вкупните продажби на двете марки.

 

Поврзани статии

Get Adobe Flash player

autofocus-baner
 

 
malatya evden eve nakliyat mardin evden eve nakliyat